Jak szyć

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś lub chociaż starałeś się szyć coś ręcznie, to na pewnie zauważyłeś że jest to czynność, która wymaga wielkiej cierpliwości. Przez wiele lat konstruktorzy poszukali tego, jak ułatwić i jak można przyspieszyć szycie.

Pierwsze maszyny do szycia powstały dosyć dawno, a było pod koniec XVIII wieku, a w ciągu następnego stulecia już były miliony maszyn. Kiedy szyjemy ręcznie, używamy tylko jednej nitki po obydwu stronach materiału. Za każdym ściągiem przewlekasz igłę przez materiał na drugą stronę.

Maszyna do szycie działa w inny sposób. Operuje ona oddzielnymi, dwoma nitkami. Jedna przechodzi przez ucho igły, a druga pozostaje pod materiałem na szpulce. Aby wykonać ścieg maszyna wybija igłę z nitką w tkaninę, aż pojawi się mała pętelka po jej drugiej stronie. Haczyk szpulki przechodzi właśnie przez te pętelkę i przewlekana jest przez nią druga nitka. Potem pętelka spada z haczyka i jest zaciągana. Nitka, przechodząc przez igłę, pociąga za sobą nitkę z dolnej szpuli. Efektem tego jest powstający bardzo szybko ścieg, są to dosłownie ułamki sekundy.

Na szczęście, aby szyć w rękach, nie musimy znać budowy maszyny do szycia. Jednak szyjąc na maszynie do szycia, musimy wiedzieć takie rzeczy, jak nawlec igłę, jak założyć górne nici i jak założyć nić na dolna szpulę, a następnie szpule na bębenek, i jak ją chwycić. Nie jest to bardzo skomplinowana czynnośc, ale wymaga pewnej precyzji i zdolności manualnych.
mks

hastagi na stronie:

#jak szyć ręcznie

Authors
Tags ,

Related posts

Top