Instalacja CCTV w domu jednorodzinnym – jak prawidłowo dobrać sprzęt?

Instalacja CCTV w domu jednorodzinnym – jak prawidłowo dobrać sprzęt?

autorem artykułu jest Magdalena Stachula


Jak prawidłowo dobrać sprzęt do systemu monitoringu domku jednorodzinnego? Pracownicy firmy Dipol radzą:

Najważniejsze jest, aby instalacja monitoringu domu jednorodzinnego zapewniała podgląd i rejestrację przede wszystkim wejścia i podjazdu.Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu jest montaż kamer monitorujących obszar wokół domu i budynków gospodarczych (garaż, magazynek itp.). Z reguły do wykonania monitoringu wystarczą 3-4 kamery.642388_cctvBardzo ważnym elementem podczas wykonywania instalacji jest odpowiednie okablowanie. W małych instalacjach wykonujemy je w oparciu o przewody koncentryczne z równolegle prowadzonymi żyłami do zasilania kamer. Najczęściej jest to przewód TV przemysłowej YAR 75-0.59/3.7+2×0,5 z dwoma przewodami zasilającymi M5995 .

Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie okablowania przy pomocy skrętki komputerowej, np.: przewód UTP kategorii 5e DRAKA E1511. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zastosowania transformatorów dopasowujących.Bardzo istotnym elementem zapewniającym stabilną pracę instalacji jest dobór odpowiednich zasilaczy. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie kamery zasilane były jednym urządzeniem. Doskonale nadają się do tego zasilacze: ZS 12/5×0.5A AWZ 250 M18285 lub ZS 2500 12-14V/2,5A M1828. Zasilacze te posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla każdej kamery.Bardzo ważny jest dobór kamer. W małych instalacjach monitoringu najlepiej sprawdzają się kamery kompaktowe (urządzenia typu plug&play). Zapewniają one stabilna pracę systemu, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami i estetycznym wyglądem sprawia, że są bezkonkurencyjne. Bardzo popularne są kamery n-cam 115M11234, n-cam 220M11235 (dla bardziej wymagających klientów) są to kamery wyposażone w grzałkę, zjawisko skraplania pary wodnej nie występuje. Dodatkowo posiadają reflektor IRED, co sprawia, że kamera może pracować w każdych warunkach oświetleniowych. W dzień obraz jest kolorowy, natomiast przy słabym oświetleniu automatycznie załączany jest reflektor (obraz monochromatyczny). Zasięg reflektora wynosi około 20-25m (w zależności od przejrzystości powietrza).

Polecana jest również kamera Cam-665 Roto M11252.Sercem systemu monitoringu jest rejestrator cyfrowy. Urządzenie to zapisuje sygnał z kamer na twardym dysku (np. Seagate 250 GB M89225), pozwalając na jego późniejszy podgląd lub backup – jeśli zajdzie taka konieczność. Stale obniżające się ceny urządzeń CCTV sprawiają, że rejestratory zapisujące obraz z kompresją MPEG4 i wyposażone w moduł sieciowy trafiają do coraz szerszego grona użytkowników. Są to na przykład:* Pixord P8504 M85052– jego bardzo ważnym atutem jest możliwość rejestracji lokalnej jak i transmisja przez LAN z kompresją MPEG4, co jest rzadkością wśród rejestratorów tej klasy;

* CPD 560 M85039 – jest to prosty i stabilnie pracujący rejestrator z modułem sieciowym, dostępny w bardzo przystępnej cenie.Do podglądu obrazu z rejestratora możemy wykorzystać istniejącą instalację TV-Sat. Sygnał z wyjścia wideo rejestratora wprowadzamy do instalacji za pomocą modulatora, np. Terra MT-21P R871721.

Korzystając z łącza ADSL (np. Neostrada) i routera ADSL (TP-Link TD-8840 N2905) można uzyskać poprzez Internet zdalny podgląd i konfigurację rejestratora.

www.dipol.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

hastagi na stronie:

#monitoring domu jednorodzinnego #instalacja kamer w domu #instalacja internetowa w domu #CCTV poradnik #cctv w domu jednoridzinnym #cctv w domu #instalacja cctv w domu #kamery do domu jednorodzinnego #kamery w domu jednorodzinnym

Authors

Related posts

Top