Co zrobić, aby dziecko się uczyło?

W każdym domu powinny być jasne zasady. Te zasady są bardzo ważne, określają bowiem granice zachowania się, możliwości. Dziecko powinno te zasady znać. Jeśli ich nie zna, nie będzie ich stosowało. Jeśli dopiero je wprowadzamy, powiedzmy o tych zasadach, aby ten, kogo dotyczą, przyjął je do wiadomości.

Nasze dziecko zaczyna szkołę, idzie do pierwszej klasy. Mówimy mu, że po przyjściu ze szkoły zawsze myje ręce i je obiad, a potem idzie odrabiać zadania. Jeśli odrobi, może już się bawić i spędzać czas w dowolny lub określony sposób. W takiej sytuacji, dziecko wie, że najpierw zadania, potem zabawa. Oczywiście, w trakcie roku szkolnego, będziemy mieli bardzo wiele sytuacji, kiedy dziecko będzie chciało zmienić tę regułę. Np. na dworze jest ciepło, i dziecko zamiast odrobić lekcje, chce najpierw wyjść, bo potem może padać już deszcz. Jeśli sytuacja jest bardzo uzasadniona, możemy odstąpić od codziennego rytmu, jednak pamiętajmy, aby robić to w naprawdę uzasadnionych przypadkach, aby to nie weszło do codziennego życia.

Jak poradzić sobie z dzieckiem,m które już jest w którejś klasie z kolei, i wcześniej nie wprowadziliśmy tej zasady. Czy już na to za późno? Za późni nie jest nigdy, może być jedynie trudniej wyegzekwować takie zachowanie, jeśli się wcześniej nie wymagało. Zacząć można w każdej chwili. Najlepszym momentem jest początek roku szkolnego. Wtedy powinniśmy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu nowe reguły postępowania.

Taki rytm jest dobry, przynosi też efekty. Oczywiście, nie oznacza to, że nie pozwalamy dziecku odpocząć po szkole. Musimy tylko wyznaczyć na to jakiś konkretny czas, aby nie było tak, że odpoczynek i zabawa przeciągną się do wieczora, do momentu, kiedy dziecko jest już zmęczone i nie ma siły ani ochoty na naukę czy odrabianie zadań. Musimy pamiętać o byciu konsekwentnym. Być może na początku będzie bardzo trudno, zwłaszcza ze starszym dzieckiem, które do tej pory miało zupełnie inny tryb, jednak niesprzyjający nauce i odrabianiu zadań. Takiemu dziecku pokazujemy efekty. Jeśli np. dostanie dobrą ocenę z zadania, powiedzmy o tym, jak to dobrze, że odrabia zadania na początku, jeszcze przed zabawą i rozrywką.
mks

hastagi na stronie:

#jakie cwiczenia robic zeby dziecko lepiej sie uczylo #co zrobic zeby dziecko sie uczylo #co zrobić by dziecko lepiej się uczyło #co zrobic zeby dziecko uczylo sie #co zrobic by dziecko sie uczylo metody #co zrobic by dziecko sie lepiej uczylo #co zrobic by dziecko sie dobrze uczylo #co zrobic aby dziecko uczylo sie #zeby dziecko dobrze sie uczylo #co mozna zrobic zeby dziecko sie uczylo

Authors
Tags , , ,

Related posts

Top