Siła technologii – Mobile World Congress Barcelona

Siła technologii – Mobile World Congress Barcelona 2008

autorem artykułu jest Magdalena Stachula


W dniach 11-14 lutego 2008 r. odbył się w Barcelonie Światowy Kongres Technologii Mobilnych.

Impreza, zorganizowana przez GSM Association (GSMA) – organizację zrzeszająca 690 operatorów GSM z 214 krajów i terytoriów, ilością wystawców i odwiedzających przerasta najbardziej prestiżowe targi. W tym roku w Barcelonie wystawiło się 1290 firm, ich stoiska obejrzało 55 000 zwiedzających, w konferencjach, które się odbyły w czasie trwania kongresu wzięło udział 8 000 osób.

1159030_flower_pot_girlTak wielkie zainteresowanie świadczy, o sile rynku telefonii komórkowej. Olbrzymie inwestycje i masowy rynek zachęcają producentów, naukowców i specjalistów od marketingu do opracowywania coraz to nowych rozwiązań.

W tym roku największe zainteresowanie budziła technologia LTE (Long Term Evolution) – standard, który został przyjęty w styczniu 2008 roku. Po wprowadzeniu na rynek masowy, zapowiadanym na około 2009 rok, ma on stanowić konkurencję nawet dla technologii światłowodowych, oferując praktyczne transfery na poziomie około 100 Mb/s (teoretycznie nawet do 300 Mb/s!).

Oceniając atrakcyjność technologii według ilości konferencji, za najatrakcyjniejsze rozwiązania rynkowe, które będą wprowadzane w najbliższym czasie, należy uznać systemy płatności za pomocą telefonów i telewizję mobilną.

Przyznano nagrody Global Mobile Awards dla produktów związanych z technologiami mobilnymi:* W dziedzinie sprzętu powszechnego otrzymali je: SonyEricsson za W910 Walkman Phone i 3UK za 3 Skypephone, pierwszy telefon GSM pracujący w systemie Skype.

* RAD Data Communications otrzymał nagrodę za LA-130 Cell Gateway, urządzenie sprzęgające sieć komórkową z siecią przewodową.

* Firma Airtel otrzymała nagrodę za usługę mChek pozwalająca na dostęp do kart kredytowych, rachunków bankowych oraz wykonywanie operacji na nich poprzez telefon komórkowy – z użyciem 6-cyfrowego PIN oraz transmisji typu USSD (Unstructured Supplementary Service Data).W USSD, zamiast połączenia głosowego, do sieci jest wysłany ciąg znaków. Odpowiednie elementy sieciowe operatora odpowiedzialne za przetwarzanie tej informacji, wykonują związaną z przesłaną informacją usługę (np. doładowują konto pre-paid).W oczekiwaniu na przełom w systemach operacyjnych stosowanych na rynku urządzeń mobilnych, jaki spodziewany jest po opracowaniu przez Google platformy Android, nagrodę kongresu otrzymał Microsoft za Windows Mobile 6.Więcej na stronie: http://informator.dipol.com.pl/informator_tv-sat_cctv_wlan_inf_dipo_2008_08.htm

www.dipol.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Authors
Tags ,

Related posts

Top