Zmiana szkoły

Dla dziecka zmiana szkoły to bardzo trudna sprawa, zwłaszcza, jeśli w tej szkole i klasie czuło się dobrze. Możemy jednak mu w tym pomóc odpowiednimi rozmowami. Tłumaczymy dziecku, ze w nowej szkole pozna też nowych znajomych, co nie oznacza, ze nie będzie się przyjaźniło ze starymi przyjaciółmi z klasy.

Jeśli nowa szkoła jest daleko od starej, jeśli przeprowadzamy się z miasta do miasta, kontakt dzieci może być utrudniony, jednak w dobie internetu możemy zorganizować dzieciom spotkania online na skype, pisanie maili, wysyłanie tradycyjnych listów itd., aby te więzi z pierwszej szkoły zostały podtrzymane.

Zmiana szkoły wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych osób, ale i z całą edukacją: być może inny system nauki, nowi nauczyciele i nowe wymagania. W klasie od 1 do 3 być może jest o tyle łatwiej, ze zajęcia prowadzi jeden nauczyciel. Natomiast w starszych klasach, dziecko już musi się przyzwyczajać do nowych nauczycieli, do ich wymagań oraz do systemu ocen, jakie się dostaje. Każdy nauczyciel ma bowiem inne wymagania co do umiejętności i wiedzy. Dlatego, warto dowiedzieć się od kolegów z nowej klasy, lub najlepiej od samych nauczycieli, czego kto wymaga i na co najbardziej zwraca uwagę.

Niestety, w Polskich szkołach niektórzy nauczyciele wymagają jeszcze, aby uczniowie nauczyli się na pamięć podyktowanych wcześniej im lekcji. Dlatego też warto wiedzieć, którzy nauczyciele mają takie wymagania, a u których można na zadane pytanie odpowiedzieć w sposób bardziej luźny i odpowiedzieć swoimi słowami oraz posiłkować się informacjami zdobytymi ze źródeł pozaszkolnych, z różnych encyklopedii, od rodziców, itd.

Zmiana szkoły to nie tylko relacje: uczeń – uczeń, nauczyciel – uczeń, ale także papiery, nowe podręczniki itd. Rodzice w tym przypadku muszą dowiedzieć się, jakie dokumenty powinni złożyć do szkoły. Być może potrzebne będzie świadectwo z poprzedniej klasy, lub jakieś zaświadczenie a poprzedniej szkoły. Jeśli przenosimy dziecko w połowie semestru, to zapewne będzie oprócz tego potrzebne zestawienie ocen semestralnych. Jesliw trakcie semestru, to możliwe, że trzeba poprosić w szkole i spis ocen ze wszystkich przedmiotów, z danego semestru, jakie jest. Nowa szkoła to nowe wyzwania i nowe obowiązki, także dla rodziców, np. zakup podręczników, jeśli są inne niż w poprzedniej szkole. Nowa szkoła może jednak okazać się bardzo trafionym pomysłem i miejscem, gdzie dziecko będzie czuło się naprawdę dobrze. Wartom dowiedzieć się tez o zajęcia pozaszkolne, na które nasze dziecko chciałoby chodzić. Jeśli dziecko ma zostawać na świetlicy i jeść obiady w szkole, także o tym pomyślmy od razu i zapiszmy je tam, gdzie trzeba.
mks

hastagi na stronie:

#zmiana szkoły dokumenty

Authors
Tags , , , , ,

Related posts

Top