Dziecko

Kto nie czyta, ten błądzi?

Czy nie ma w tym zdaniu czegoś prawdziwego? Skąd mamy czerpać wiedzę o świecie, jak nie z książek? Książka to coś fajnego, na pogodę i niepogodę, na każdy czas. Może bardzo pomóc, może też uratować, zawiera bowiem wiedzę. Wiedza jest przekazywana w jakimś stopniu z ust don ust, jednak rola książki jest w tym względzie przeogromna i wprost nieoceniona.

Wyobraź sobie teraz, że każda strona internetowa, na jaką wchodzisz, pochodzi z książki. Jak to możliwe? Przecież są miliony stron. I są też miliony książek, oceany treści, morza wiedzy. Gdyby nie ta wiedza przelana na papier, dziś świat byłby naprawdę ubogi. Ubogi w wiedzę, w kulturę, w sztukę, nie byłoby wynalazków, nikt nic nie wiedziałby. Byliby bowiem zdolniejsi i mniej zdolni, jedni przekazaliby wiedzę dalej, inni zaś by tego nie potrafili zrobić, jeszcze inni przekręciliby ją z własnej niewiedzy czy złej pamięci.

Wszelka wiedza medyczna jaka istnieje – jest przechowywana w książkach. Wszystko co istnieje na świecie na temat świata – jest w książkach. Instrukcja, jak zmienić koło w rowerze – jest w książce. Opis, ile mg leku przeciw danej chorobie podać choremu ważącemu 60 kg – jest w książce.
Ludzie przez lata zdobywali doświadczenia i gromadzili dane, właśnie w książkach. Początkowo na kamiennych tabliczkach, na pergaminowych zwojach czy na papirusach. Wszystko ręcznie pisane, ryte, grawerowane itd. potem dopiero Guttenberg zrobi ten milowy krok ku przyszłości. Druk w tamtych czasach był tym, czym dziś wynalezienie komputera. Nic więc dziwnego, że książka była dawniej tak droga, i niedostępna, a dopiero w postaci drukowanej obiegła świat i stała się powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że taką mała wiedzę mamy o świecie, skoro druk został wynaleziony stosunkowo niedawno, biorąc pod uwagę domniemany wiek istnienia człowieka na ziemi.

Książka to wynalazek pierwszej generacji. Obecnie zaś jest ona tak bardzo niedoceniana, że nie mieści się to w głowie. Jest reliktem przeszłości, kiedy nasze doświadczenie i zdobytą wiedzę, możemy przelać na twardy dysk, na pendrive, na płytę cd, dvd, mp3 itd. tymczasem, gdyby nagle świat elektroniczny załamał się, cokolwiek by się stało, ile tej wiedzy stracimy, ponieważ nie ma jej wydrukowanej. Nie stracą tylko urzędy skarbowe w Polsce – one chcą mieć wszystko w wersji papierowej. Szkoda co prawda na nich papieru. O wiele lepiej i rozsądniej byłoby go przeznaczyć na wydanie książki, która odkrywa coś nowego, niepowtarzalnego. Książka jest alfą i omegą ludzkości, w naszym drobnym świecie na ziemi.

Wiedza jaka z pochodzi z książki jest całkowitą wiedzą, jaka istniała wśród ludzi. Oczywiście, wiele rzeczy nie zostało zapisanych, jednak te rzeczy są też niewypowiedziane i rzucone na wieczna niepamięć.

Czytanie książek i ich pisanie jest czymś bardzo pożądanym. Nie tylko ma to znaczenie z punktu widzenia nauki, ale także jest ważne z psychologicznego punktu widzenia, kiedy to książka jest dla człowieka ucieczka z tego świata i odskocznią od rzeczywistości. Nawet najbardziej cierpiący człowiek może choćby na chwilę znaleźć w książce ukojenie, choćby czytając modlitwę z książeczki do nabożeństwa. Książka może dawać wiele, i może też nas samych zabierać w jej świat, w świat jej bohaterów, w okręg, w jakim żyją inni, nieznani ludzie lub ludzie najbliżsi na świecie.
mks

hastagi na stronie:

#jak zrobić peleryne z bibuły #jak uszyć pelerynkę komunijną #jak uszyć pelerynkę #jak zrobic peleryne z bibuły #jak uszyć poncho #jak zrobić pelerynę wampira

Similar Posts